Co warto wiedzieć o automatycznie sterowanych roletach wewnętrznych?

2022-03-22 08:48   |   Views 577

Automatyczne sterowanie roletami wewnętrznymi to jedno z popularnych rozwiązań chętnie stosowanych w inteligentnych pomieszczeniach – nie tylko w przestrzeni domowej, lecz także w biznesowej. Zamiast czasochłonnej, manualnej regulacji wysokości wystarczy wciśnięcie przycisku na przełączniku lub pilocie. Zmiana pozycji rolety odbywa się szybko, cicho, a przede wszystkim bez konieczności odrywania się od istotnych zajęć. Co warto wiedzieć o tego typu urządzeniach? Jak działają wewnętrzne rolety automatyczne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

 
Smart Home z automatycznie sterowanymi roletami wewnętrznymi
 

​Różnice pomiędzy automatycznymi a mechanicznymi roletami wewnętrznymi

Główną różnicą pomiędzy roletami automatycznymi a mechanicznymi jest sposób obsługi. Rolety mechaniczne są wyposażone w łańcuszek, sznurek lub inny ręczny system, przy pomocy którego należy manualnie zmienić ustawienie pozycji. W przypadku rolet automatycznych całą pracę wykonuje mechanizm wbudowany w rurę, na której została umieszczona roleta. W zależności od modelu sposobem sterowania jest przeważnie przełącznik lub pilot.

Chcesz poznać inne rozwiązania technologiczne stosowane w inteligentnych domach? Zapoznaj się z naszym artykułem: Najbardziej funkcjonalne opcje w smart dom! – Zobacz, na co warto się zdecydować!

 

​Kiedy warto postawić na automatyczne rolety wewnętrzne?

Automatyczne rolety wewnętrzne to przede wszystkim rozwiązanie wygodne – idealne dla tych, którzy nie lubią marnować czasu na powtarzalne czynności. Zdarza się jednak, że taki system jest nie tylko opcją, ale koniecznością.

Na automatyczne rolety warto zdecydować się w przypadku dużych okien, sięgających od podłogi aż po sufit, a także w przypadku tych umiejscowionych bardzo wysoko. Manualne odsłanianie i zasłanianie rolet jest w takim przypadku utrudnione i bardzo czasochłonne. W przypadku dużych okien system manualny zmusza do użycia ogromnej siły, co może skończyć się niedobrze zarówno dla rolety, jak i użytkownika. Nadmierne przeciążenie elementu służącego do sterowania ręcznego jest zagrożone jego uszkodzeniem. Wyobraźmy sobie, ile siły trzeba byłoby użyć, aby podnieść roletę o wymiarach wynoszących około 200 cm x 200 cm! Łatwo tu nie tylko o urwanie sznurka, ale i kontuzję.

 
Automatycznie sterowane rolety wewnętrzne

W przypadku rolet automatycznych podciąganie lub opuszczanie materiału zostaje rozłożone równomiernie na powierzchnię metalowej rurki. Solidny materiał jest w stanie przenosić znacznie wyższe obciążenia bez najmniejszego uszczerbku na konstrukcji.

 

​Jak działają automatyczne rolety wewnętrzne?

Działanie wewnętrznych rolet automatycznych jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego napędu wbudowanego w rurę, na której umieszczona jest roleta. Napęd ten jest wyposażony w odbiornik przetwarzający sygnał dobiegający z urządzenia sterującego. Sterowanie natomiast może odbywać się przy użyciu przełączników lub pilota – sposób zależy od modelu urządzenia. Napęd wpędza rurę w ruch obrotowy o odpowiednim kierunku, dzięki czemu roleta zostaje odsłonięta lub zasłonięta. Niektóre modele umożliwiają również ustawienie ulubionej pozycji, czyli częściową regulację zasłony do określonej wcześniej w systemie wysokości. Takie rozwiązanie sprawdza się na przykład w miejscach wystawionych na długą ekspozycję słoneczną. W ten sposób do wnętrza pomieszczenia nie dostaje się za dużo oślepiających promieni.

 

​Jaki napęd do wewnętrznych rolet automatycznych wybrać?

Wybierając napędy do rolet materiałowych, trzeba zwrócić uwagę na podstawowe parametry decydujące o komforcie korzystania z urządzenia. Silnik, jego moc i moment obrotowy mają największy wpływ na to, czy regulacja wysokości będzie przebiegać w sposób płynny i szybki. Te parametry w połączeniu ze średnicą i długością rury decydują natomiast o maksymalnym udźwigu takiego mechanizmu. Przeciętne urządzenia są w stanie udźwignąć roletę o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów. Zaawansowany sprzęt skutecznie radzi sobie z ciężarem wynoszącym nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Kolejnym kryterium doboru silnika do rolet materiałowych jest rodzaj sterowania. Większość napędów, na przykład napęd rurowy 45Q, może być sterowanych przełącznikiem. Drugą metodą jest sterowanie pilotem. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane m.in. w napędzie rurowym 35 LE. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę inteligentnego sterowania z fotela czy kanapy.

 
Rolety  sterowanie automatycznie w nowoczesnym wnętrzu

Jaki napęd do rolet materiałowych warto więc wybrać? Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju roletą mamy do czynienia oraz jakiego efektu oczekujemy. Im większy rozmiar, a co za tym idzie – ciężar rolety, tym lepsze powinny być parametry napędu. Natomiast właściciele standardowych konstrukcji okiennych mogą postawić na uniwersalne rozwiązania. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, jest pobór mocy oraz średnica rur, do jakiej został przeznaczony dany model urządzenia.

Automatyczne sterowanie skutecznie poprawia komfort przebywania w przestrzeni domowej czy biurowej. Koniec z marnowaniem czasu na nieistotne zadania!

»
«