Co warto wiedzieć o inteligentnym domu?

2019-10-17 09:46   |   Views 1812

Co to jest i jak działa smart dom?

Inteligentny, w pełni zautomatyzowany dom dostosowany do potrzeb, oczekiwań i zwyczajów domowników. Taka wizja staje się coraz bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu polskich domów. Koncepcja budynku oparta na systemie powiązanych ze sobą urządzeń, możliwych do sterowania za pomocą specjalnych aplikacji i pilotów, to nie tylko gwarancja wygody i oszczędności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców. Zautomatyzowane domy z powodu swoich licznych plusów stają się coraz popularniejszym i chętniej wprowadzanym rozwiązaniem, mimo że jeszcze kilka lat temu wydawały się odległą, futurystyczną abstrakcją. Wizja domu, który posiada inteligentne systemy umożliwiające dostosowywanie się do potrzeb i oczekiwań domowników, sprawia, że coraz częściej wykorzystujemy go w naszych domach, a zainteresowanie nim wzrasta stopniowo z roku na rok. System smart dom pozwala na sterowanie inteligentnym budynkiem za pomocą odpowiednich systemów w łatwy, czytelny i intuicyjny sposób. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą komputera, tabletu, smartfona czy specjalnego pilota. System pozwala na zarządzanie takimi elementami domu jak: bramy garażowe, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, oświetlenie, czy nawet zasilanie elektryczne.

 

Jakie elementy składają się na system inteligentnego domu? Możemy wyróżnić takie komponenty jak: automatyka bram i rolet, czujniki, alarmy, monitoring, a nawet gniazdka. Urządzenia stanowiące elementy smart domów pozwalają więc nie tylko łatwiej i wygodniej nim zarządzać, ale przede wszystkim podnoszą jego funkcjonalność i poczucie komfortu.

 
 

Systemy inteligentnego domu

Obecnie rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań z zakresu inteligentnych domów. Różnią się one ceną, funkcjonalnością i specyfikacją. Który system jest najlepszy? W tym przypadku ocena jest niezwykle subiektywna. Każdy przyszły użytkownik musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie walory i komponenty smart domu będę najlepiej spełniać jego oczekiwania i w jaki sposób chce swoim systemem zarządzać. Proste systemy są oczywiście najtańszymi opcjami, często również najłatwiejszymi w instalacji, jednak posiadają sporo ograniczeń. Jeśli szukamy rozwiązań, które za pośrednictwem długofalowych analiz i najczęstszych ustawień będą podpowiadać nam, jak najlepiej zoptymalizować swoje ustawienia, zdecydowanie lepszym wyborem okażą się nieco bardziej skomplikowane i troszkę droższe wersje.

Przykładami ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań zarówno dla nowych, jak i wdrożonych w system smart dom użytkowników będą:

1. Czujniki drzwi i okien — służą do ich zabezpieczenia. Każda próba ich otwarcia zostanie odnotowana w systemie, o czym poinformuje nas urządzenie sterujące.

2. Sterowanie oświetleniem — pozwala na zautomatyzowanie oświetlenia w domu, dzięki czemu możliwe jest jego włączanie i wyłączanie za pomocą pilota.

3. Czujniki — gazu lub dymu, które po wykryciu niebezpieczeństwa aktywują wentylację oraz informują domowników sygnałem dźwiękowym o możliwym zagrożeniu.

4. Automatyka bram i rolet — bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalająca na sterowanie tymi urządzeniami za pomocą pilota.

5. Monitoring — za pomocą synchronizacji centrali smart domu i kamer, możliwe jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich domowników. Co więcej, zaopatrzenie się w czujniki ruchu spowoduje, że system poinformuje mieszkańców o każdym nieproszonym gościu.

Systemy, jakie umożliwiają nam korzystanie ze smart urządzeń, możemy podzielić na dwie główne grupy — systemy otwarte i systemy zamknięte.

W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z produktami tego samego producenta, gdzie niemożliwe jest łączenie produktów różnych marek. Drugi system natomiast pozwala na kompatybilność oprogramowania z systemami i urządzeniami różnych marek.

Kolejnym istotnym podziałem, o którym warto wspomnieć, jest również klasyfikacja pod względem rodzajów podłączeń. Tutaj możemy wyróżnić:

  • Przewodowe (m.in. xDSL, PLCBUS, Universal powerline bus, X10)
  • Bezprzewodowe (m.in. Zigbee, Z-Wave)
  • Mieszane (m.in. KNX, Insteon)
 

Dlaczego warto mieć inteligentny dom?

Dom, który sam opuszcza rolety, zapala światło, podnosi, a także obniża temperaturę, dba o nasze bezpieczeństwo za pomocą monitoringu i czujników gazu lub dymu to już nie tylko fantastyka naukowa, ale ogromny krok w przyszłość możliwy do zrobienia w każdym domu.

Dzięki niemu można znacząco obniżyć koszty użytkowania budynku, zdecydowane zwiększyć komfort mieszkańców oraz zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Systemy smart dom oferują możliwość pełnego dostosowania swoich komponentów do indywidualnych potrzeb użytkowników, dzięki czemu pozwalają nie tylko na zapewnienie maksymalnej wygody, ale także na dowolne rozbudowywanie i skorelowanie ich komponentów do zmieniających się oczekiwań użytkowników, czy też funkcjonalności zarządzanych za jego pomocą pomieszczeń.

znaczek robaczek-01

GOOGLE P_PL
Pobierz a App Store-01
 
strzałka-01 System YOODA Smart Home
 
strzałka-01 Blog
»
«