Czym się kierować wybierając system zarządzania inteligentnym domem?

2021-01-08 12:09   |   Views 835

Cały dom na wyciągnięcie ręki – inteligentne urządzenia, sterowane pilotem, czy nawet smartfonem za pomocą dedykowanych aplikacji to już nie futurystyczna wizja, a wygodniejsza i zdecydowanie bardziej funkcjonalna przyszłość, zapewniająca szereg udogodnień nie tylko poprawiających jakość życia, ale i bezpieczeństwo. Czym kierować się przy wyborze systemu? Po jakie komponenty sięgać i do czego zacząć budowanie swojego inteligentnego domu?

 

​Czym jest system inteligentnego domu (BMS)?

Building Management System, czyli po prostu system zarządzania budynkiem, to szereg rozwiązań i współgrających ze sobą urządzeń oraz instalacji, które mają za zadanie usprawnić codzienne czynności. Inteligentny dom to łatwe, ale i o wiele szybsze zarządzanie takimi komponentami, jak oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, markizy, rolety, bramy garażowe, systemy alarmowe, czujniki dymu, klimatyzacja, monitoring i wiele innych.

Głównymi zaletami, poza usprawnieniem codziennych czynności, jest zdecydowane obniżenie kosztów związanych z eksploatacją budynku oraz podniesienie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Wiele firm oferujących na polskim rynku swoje produkty dysponuje szeregiem rozwiązań z zakresu automatyzacji domu. Jednak bardzo często nie chcą narzucać konkretnej struktury i ingerować w upodobania klienta. Forma automatyki i jej zakres jest indywidualną kwestią. Klient, po wcześniejszej konsultacji z doradcą, powinien podjąć samodzielną decyzję, gdyż to on będzie z inteligentnego domu korzystał na co dzień.

Smart Home to nie tylko zautomatyzowanie takich procesów jak otwieranie i zamykanie rolet, czy włączanie i wyłączanie światła. Dzięki systemom możliwe jest dostosowanie całego cyklu dobowego domu do indywidualnych potrzeb. W tym ustawienie godziny zasłonięcia rolet, uruchomienia światła o wyznaczonej porze, dostosowywanie poziomu jasności światła do pory dnia, automatycznie uruchamiane multimedia i wiele innych ciekawych rozwiązań.

 

​Zalety inteligentnego domu

Już przy pierwszej myśli o zautomatyzowanych domach ciężko doszukać się jakichś większych minusów. Właściwie jedynym są po prosty koszty, które zmuszeni jesteśmy pokryć po zakupie konkretnych rozwiązań oraz po ich zamontowaniu. Co do plusów – jest ich zdecydowanie więcej, a same urządzenia dzięki swojej wszechstronności potrafią ułatwiać i rozwiązywać nawet kilka utrudnień jednocześnie.

 

​Redukcja kosztów eksploatacyjnych i oszczędność

Twój dom nareszcie może oszczędzać za Ciebie! Dzięki możliwości samodzielnego ustawienia zużycia takich mediów jak prąd gaz czy woda można każdego dnia w szybki i prosty sposób oszczędzać na rachunkach. Systemy inteligentnego domu pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w mieszkaniu, za sprawą możliwości włączenia piecyka grzewczego jedynie, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonej ilości stopni.

Takie rozwiązania sprawdzają się także w przypadku automatycznego uruchamiania światła po ustalonej godzinie albo w zależności od natężenia światła wewnątrz konkretnego pomieszczenia.

 

​Komfort

Sterowanie całym domem za pomocą pilota czy aplikacji to przede wszystkim ogromna wygoda. Nie ma konieczności ręcznego podnoszenia niejednokrotnie bardzo ciężkich drzwi garażowych, rolet, zasłon, czy włączania oświetlenia, którego włącznik znajduje się w trudno dostępnym położeniu. Zarządzanie wszystkimi urządzeniami możliwe jest z dowolnego miejsca w domu i nie wymaga żadnego wysiłku.

Dzięki możliwości przypisania do każdego pomieszczenia konkretnego scenariusza działania, czy nawet sekwencji następujących po sobie działań, możliwe jest pełne spersonalizowanie funkcjonalności domu pod kątem jego użytkowników. Światło, ogrzewanie, a nawet multimedia mogą uruchamiać się i wyłączać o określonych godzinach, zgodnych z Twoim zapotrzebowaniem.

 

Łatwa obsługa

Przejrzysty panel nawigacyjny, prosty interfejs i intuicyjnie działające aplikacje to domena systemów inteligentnego domu. Z założenia zostały zaprojektowane tak, by osoby w każdym wieku mogły korzystać z nich bez żadnych problemów i utrudnień.

 

Bezpieczeństwo

Czujniki ruchu, alarmy i monitoring zewnętrzny budynku to jedne z najczęściej wybieranych komponentów zabezpieczających dom oraz jego mieszkańców. Dzięki wspólnej, zautomatyzowanej pracy tych urządzeń możliwe jest bieżące monitorowanie domu, nawet jeśli nie ma w nim domowników. System sam włączy światło, zasłoni rolety, a nawet uruchomi muzykę, by zasymulować ruch w budynku. Takie rozwiązania skutecznie odstraszają potencjalnych włamywaczy.

 

Co obejmuje system inteligentny?

Obecnie możliwe jest zautomatyzowanie niemal wszystkich procesów w domu. Praktycznie nieograniczonym możliwościom automatyki domu umożliwiają tworzenie spersonalizowanych scenariuszy, odpowiedzialnych za uruchamiania oraz wyłączanie poszczególnych komponentów.

 

Rolety, markizy, żaluzje

Dzięki automatyzacji domu możliwe jest nie tylko automatyczne korzystanie z tych urządzeń, ale również zaplanowanie ich pracy z wyprzedzeniem, czy też przypisanie im dziennego harmonogramu działania. Rolety mogą opuszczać się i podnosić o określonych godzinach, a nawet może to być uwarunkowane poziomem nasłonecznienia w pomieszczeniu. Aplikacje do sterowania roletami są niezwykle proste i ograniczają ilość pilotów potrzebnych w domu.

 

Oświetlenie

To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań dla smart domu. Podnosi komfort, generuje oszczędności i zdecydowanie ułatwia życie. Za pomocą dedykowanego urządzenia możliwe jest sterowanie całym oświetleniem w domu z jednego miejsca, a nawet sterowanie domem będąc poza nim. Jest to opcja, która skutecznie odstrasza również potencjalnych włamywaczy, gdy cała rodzina znajduje się poza domem.

 

Alarm i monitoring

Nie tylko monitoring i systemy alarmowe dbają o bezpieczeństwo w domu. Równie istotnymi urządzeniami są również wszelkiego rodzaju czujniki takie, jak np. czujnik gazu, czy czadu. Dzięki automatyce możliwe jest wyłapywanie zagrożenia od razu po jego zdarzeniu, a także błyskawiczne poinformowanie o nim odpowiednich służb.

Poza alarmami ciekawym rozwiązaniem są również czujniki drzwi okien oraz ruchu. Niektóre systemy można zaprogramować tak, że po wykryciu ruchu nieproszonego gościa, automatycznie uruchamiane są światła, mające sugerować czyjąś czujność i obecność w pomieszczeniu.

 

Ogrzewanie i klimatyzacja

Systemy ogrzewania w inteligentnym domu to jedno z generujących największe oszczędności rozwiązań. Zarządzanie może odbywać się o określonych porach dnia, godzinach, lub na podstawie temperatury, która panuje w pomieszczeniu. Dzięki utrzymywaniu w pomieszczeniach stałej temperatury, koszty związane z ogrzewaniem pomieszczenia są o wiele niższe niż w przypadku, gdy występowałaby konieczność ponownego ogrzania wychłodzonego pokoju.

 

Multimedia

Systemy inteligentnych multimediów zależą w dużej mierze od wyobraźni i kreatywności właściciela. Dzięki nim możliwe jest np. kontynuowanie słuchania muzyki, a nawet oglądania filmów na innych urządzeniach. Pełna automatyka domu, pozwala również na takie dodatkowe rozwiązania jak np. uruchomienie telewizora o określonej godzinie, na ulubioną przez nas stację

 

System podlewania

Współczesne rozwiązania pozwalają również na pełne zautomatyzowanie pielęgnacji ogrodu. Do podstawowych funkcji zaliczyć można oświetlenie zewnętrzne oraz systemy nawadniania. Dzięki inteligentnemu nawadnianiu możliwe jest systematyczne dostarczanie roślinom wody, a nawet zbadanie poziomu wilgoci gleby, na którego podstawie system obliczy, kiedy i w jakim zakresie konieczne będzie ponowne podlewanie.

 

Na jakie produkty warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy wdrożyć system sterowania domem?

Przede wszystkim każde rozwiązanie powinno zależeć od Twoich osobistych upodobań i preferencji. Istotą zamysłu stworzenia domu, który będzie pomagał domownikom w codziennych obowiązkach, jest dostosowanie go do indywidualnych potrzeb i zapewnienia wygody we wszystkich aspektach, które na co dzień nieco utrudniają i uprzykrzają życie.

 

Centrala YOODA Smart Home 2

 

Od niej powinno zacząć się projektowanie wspólnej sieci rozwiązań, ponieważ to ona odpowiada za każdy komponent z osobna oraz ich wspólną pracę. Centrala YOODA Smart Home umożliwia sterowanie dwukierunkowymi i jednokierunkowymi produktami marki YOODA i Cortino z poziomu smartfona lub tabletu. Ponadto, daje możliwość zdalnego sterowania z dowolnego miejsca, wystarczy połączenie z internetem. Centrala umożliwia także tworzenie grup i scenariuszy.

 

Pilot MAGNETIC DELUXE 5-kanałowy z zegarem,YSH

 

Większość systemów posiada aplikacje umożliwiające sterowanie. Zdarza się jednak, że wygodniejszym dla domowników rozwiązaniem jest pilot. Piloty MAGNETIC DELUXE YSH z systemu YOODA Smart Home dedykowane są do komunikacji dwukierunkowej. Posiadają 5-kanałów umożliwiających sterowanie pięcioma napędami lub pięcioma grupami do 20 napędów każda. Umożliwia również programowanie pilota YOODA o własne scenariusze.

 

Napęd rurowy seria 35EVS, 10 Nm, 17 obr/min, z radiem, YSH

 

Napęd posiada wbudowany odbiornik radiowy, umożliwiający bezprzewodowe sterowanie za pomocą pilota lub centrali oraz mechanizm detekcji przeszkód, dzięki któremu unikniemy zniszczenia pancerza rolety lub przeszkody. Do każdego napędu można zaprogramować do 10 nadajników.

Postaw na sprawdzone rozwiązania i stwórz smart dom na miarę swoich potrzeb!

»
«