Czyszczenie i konserwacja bramy garażowej

2019-07-22 09:44   |   Views 2103

Lato to czas porządków i regeneracji wielu sprzętów po zimie. W szczególności dotyczy to wszystkiego, co przez cały czas narażone jest na działanie czynników zewnętrznych, jak na przykład wjazd do garażu. Bez względu na to, czy posiadamy bramę manualną, czy automatyczną, należy o nią właściwie zadbać, aby służyła przez długi czas. Dowiedz się jak wykonać prawidłową konserwację w obydwu przypadkach.
 

Brama garażowa i jej czyszczenie

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że brama jest elementem garażu, który nieustannie jest w użyciu, co sprawia, że kilka razy dziennie narażona jest na obciążenia związane z jej otwieraniem i zamykaniem.
 
House with double garage
 
Z zewnątrz oddziałują na nią słońce, mróz i wiatr. Po zimie warto ją po prostu dokładnie umyć z piachu czy soli. Jakich produktów na pewno nie używamy do czyszczenia? Przede wszystkim nie stosujemy płynów do mycia naczyń, podłóg czy mleczka do armatury. Jeżeli na bramie garażowej są wgłębienia, w których znajdują się większe ilości zabrudzeń, należy w pierwszej kolejności usunąć je czystą wodą. W czyszczeniu bardzo ważne jest bowiem, aby nie porysować powierzchni bramy.
 

Konserwacja bram garażowych

Zarówno po, jak i przed sezonem zimowym warto nawilżyć silikonem wszelkie uszczelki bramy. W tym celu najlepiej sprawdzą się na przykład produkty do pielęgnacji deski rozdzielczej samochodu. Konserwacja uszczelek sprawia, że wolniej się zużywają. Dobrze jest również zadbać o zawias i trzpienie rolek, stosując smar półstały.
 
Bez tytułu
 
Przy tego rodzaju konserwacji należy pamiętać, że nigdy nie smarujemy prowadnic ani bieżni rolek. Nadmiar środków wszelkiego rodzaju usuwamy przy pomocy ręcznika papierowego. Czynności te warto powtórzyć przed sezonem zimowym, aby zapobiec przymarzaniu poszczególnych elementów.
 

Zadbaj o automatyczną bramę garażową

Jak wygląda konserwacja automatycznej bramy garażowej? Podobnie jak w przypadku manualnej rozpoczynamy od czyszczenia. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek czynności, odłączamy zasilanie napędu. Czyszczenie zaczynamy od otworów wentylacyjnych znajdujących się w głowicy, które wystarczy przedmuchać odkurzaczem. Obudowę napędu należy przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Jeżeli brama wyposażona jest w fotokomórki, również warto wytrzeć je z pajęczyn i nagromadzonego kurzu. Tego typu zabrudzenia mogą być przyczyną zakłóceń w jej działaniu, a nawet doprowadzić do unieruchomienia napędu bramy garażowej. Poza czyszczeniem i konserwacją warto również wykonać testy działania urządzenia. Najbardziej popularne są dwa sprawdziany. Pierwszy polega na postawieniu przeszkody pod bramą i sprawdzenie, czy zadziała czujnik zatrzymujący mechanizm i powodujący cofnięcie skrzydła. Drugi test wykonuje się na rozkodowanej bramie. W tym wypadku sprawdzamy, czy bez użycia większej siły możemy otworzyć i zamknąć skrzydło ręcznie. Jeżeli brama przesuwa się płynnie po prowadnicach, możemy stwierdzić, że funkcjonuje prawidłowo.
 

Naprawa bramy garażowej

Najwięcej problemów z bramą garażową pojawia się w wyniku jej nieprawidłowego zamontowania. Przykrej niespodzianki można uniknąć, sprawdzając jej działanie tuż po zamontowaniu. Jeżeli brama działa płynnie, bez użycia znacznej siły fizycznej, możemy uznać, że funkcjonuje prawidłowo. Z upływem czasu dochodzi także do zużycia poszczególnych elementów w skutek ich użytkowania. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z pomocy fachowca, który dokona ich wymiany, co sprawi, że korzystanie z bramy stanie się znowu płynne i bezpieczne.


 
strzałka-01 Sprawdź napędy garażowe
 
»
«