Garaż blaszany z bramą automatyczną
Garaż blaszany to najprostsze i, co niezwykle istotne, najtańsze rozwiązanie będące znakomitą alternatywą dla tradycyjnych garaży murowanych. Poza tym dostępne obecnie propozycje w zakresie automatyki bram garażowych, znakomicie spisują się również w przypadku blaszaków. Do niskich kosztów i prostoty w samodzielnym montażu należałoby zatem dołączyć także wygodę codziennego użytkowania garażu. Jak zatem zrobić garaż blaszany i jaką bramę wybrać, aby uzyskany efekt był naprawdę satysfakcjonujący?
Garaż blaszany bez pozwolenia na budowę
Budowa tradycyjnego garażu murowanego to przede wszystkim konieczność skorzystania z usług geodety i projektanta oraz przebrnięcia przez gąszcz procedur urzędowych w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Czy jednak na garaż blaszany także potrzebne jest tego typu pozwolenie?
Od 2016 roku, kiedy wprowadzono zmiany w przepisach prawa budowlanego, garaż blaszany będący obiektem wolnostojącym o powierzchni nieprzekraczającej 25 mkw nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W takim wypadku musimy jedynie dopełnić obowiązku w zakresie dokonania zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Zatem garaż blaszany to rozwiązanie pozwalające na uniknięcie czasochłonnych i kosztownych procedur administracyjnych. Pamiętajmy jednak, że decydując się na tego typu opcję, łączna ilość stawianych obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500 mkw działki.
Podłoże dla „blaszaka”
Garaż blaszany jest lekki, względnie tani i zdecydowanie szybki w montażu. Zanim jednak przystąpimy do jego budowy, powinniśmy wybrać podłoże, na jakim stanie nasz „blaszak”. Do wyboru mamy tutaj kilka podstawowych wariantów, tj.:
- wylewka betonowa – powinna zajmować teren o ok. 15 do 30 cm większy od wymiarów każdego z boków garażu, a jej głębokość powinna wynosić od 10 do 15 cm;
- bloczki betonowe;
- słupy fundamentowe;
- płyty chodnikowe.
Oczywiście najbardziej polecanym rozwiązaniem jest w tym przypadku wylewka betonowa. Taki wariant stwarza nam dodatkowo możliwości w zakresie ograniczenia strat ciepła. A jak zakotwiczyć garaż blaszany? Zakotwienie do betonu najlepiej wykonać za pomocą atestowanych kotew trzpieniowych (opaskowych). Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość odkręcenia kotwy i zmiany jej położenia lub też podłożenie czegoś pod konstrukcję, gdy podłoże betonowe nie jest idealnie proste. Taki wariant zakotwienia z pewnością sprawdzi się w przypadku garażu z bram uchylną.
Jak ocieplić garaż blaszany?
Na rynku dostępne są obecnie zarówno garaże blaszane w wersji z ociepleniem, jak i bez niego. W drugim przypadku, jak również w sytuacji samodzielnego konstruowania garażu, warto sięgnąć po właściwe rozwiązanie termoizolacyjne.
Decydując się na wybór konkretnego materiału, pamiętajmy, by oprócz właściwości termoizolacyjnych, posiadał również właściwości paroizolacyjne. W tym przypadku sprawdzą się płyty styropianowe, montowane za pomocą pianki lub kleju montażowego. Innym, nieco droższym, jednak solidniejszym rozwiązaniem, będą płyty pilśniowe lub OSB.
Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie zewnętrzne garażu, po prostu sięgnijmy po płyty styropianowe, jednak pamiętając, że ich montaż powinien zostać zabezpieczony siatką montażową, a następnie obłożony tynkiem.
Brama do garażu blaszanego – automatycznie i wygodnie
Jeśli nasz blaszany garaż ma służyć do parkowania samochodu, brama uchylna lub rolowana będzie w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, wyeliminuje ryzyko nagłego zatrzaśnięcia się skrzydła w przypadku silniejszego podmuchu wiatru. Po drugie, nie wymaga tak skrupulatnego odśnieżania. Jeśli dodatkowo wybierzemy rozwiązanie z automatycznym napędem oraz otwieraniem za pomocą pilota, zdecydowanie zyskamy na wygodzie. Automatyczne bramy garażowe montowane w garażach blaszanych stają się powoli standardem. Warto sięgnąć po takie możliwości.