Inteligentny ogród – poznaj jego możliwości

2019-08-20 11:13   |   Views 596

Jak działa inteligentny ogród?

Smart dom, czyli tak zwany inteligentny dom, który umożliwia sterowanie swoimi komponentami za pomocą zsynchronizowanego z nimi pilota lub urządzenia mobilnego, cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem zwolenników nowych technologii. Jednak nie tylko dom może być smart. Podobne rozwiązania można zastosować w przydomowym ogrodzie. Czym więc jest inteligentny ogród? Jak działa i czym się charakteryzuje?
 
ogrod
 
Smart garden to system umożliwiający sterowanie urządzeniami takimi jak zraszacze, rolety pozwalające na ochronę roślin przed nadmiarem słońca, oświetlenie, czy czujniki ruchu. Elementem niezbędnym do prawidłowego działania systemu inteligentnego ogrodu jest odpowiedni moduł, za pomocą którego możliwe jest połączenie wszystkich komponentów i sterowanie nimi bez względu na to, w jakiej części domu się znajdujemy. Taki system pozwala również na monitorowanie stanu ogrodu, jego spersonalizowanie, nawadnianie oraz oświetlenie. Inteligentny ogród jest więc doskonałym uzupełnieniem inteligentnego domu.
 

Nawadnianie ogrodu

Najważniejszym i wręcz kluczowym rozwiązaniem, od którego należy zacząć wdrażanie systemu, jest zautomatyzowane nawadnianie. To ono będzie w największym stopniu odpowiadać za kondycję roślin. Bez niego kwestią czasu jest to, że rośliny zaczną marnieć i usychać. Standardowe i starsze systemy nawadniania bazowały na spersonalizowanych ustawieniach czasowych oraz czujnikach ilości opadów. Niestety takie rozwiązania są bardzo nieekonomiczne i nieekologiczne. Dlaczego? Czujniki opadów, jedynie przewidują poziom wilgotności gleby na podstawie ilości opadów, natomiast czujniki wilgotności gleby wykorzystywane w systemach inteligentnych ogrodów są w stanie określić rzeczywiste zapotrzebowanie gleby na wodę. System smart garden umożliwia również w swoich ustawieniach uwzględnienie takich czynników jak temperatura gleby, nierówności terenu, czy nasłonecznienie, zapewniając tym samym doskonałe środowisko dla roślin.
 

Oświetlenie ogrodu

Kolejnym istotnym elementem na drodze do stworzenia idealnego ogrodu jest jego odpowiednie oświetlenie. Standardowe systemy zakładały jedynie rozwiązania pozwalające na sterowanie światłem w zależności od pory dnia lub poziomu nasłonecznienia. Dzięki systemowi inteligentnych ogrodów możliwe stało się również uwzględnienie takiej zmiennej jak długość dnia, dzięki czemu światło jest włączane codziennie w tym samym momencie zapadania zmroku. Ciekawym i bardzo widowiskowym elementem dodatkowym jest również kierowanie sekwencjami światła, dzięki czemu możliwe jest sterowanie poziomem natężenia, a także zapalanie się lamp w momencie wykrycia ruchu, co oczywiście również przyczynia się do oszczędności.
 
ogrod 3
 

Koszenie trawy bez wysiłku

Dość interesującym rozwiązaniem ułatwiającym i umilającym pracę w ogrodzie jest również dodatek do inteligentnego ogrodu, jaki stanowią zautomatyzowane kosiarki. Są one samojezdnymi wyposażonymi w stację dokującą robotami, które przycinają trawnik bez względu na kształt terenu, ewentualne nierówności czy pogodę.
 

Jak zarządza się ogrodem smart?

Inteligentny ogród to rewolucyjny system pozwalający na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i zapewnienie sobie wygody oraz komfortu przy codziennej opiece nad roślinami. Dzięki możliwości spersonalizowania ustawień panel sterowania daje możliwość zoptymalizowania nawadniania roślin, pozwalając jednocześnie na jego zaplanowanie z dokładnością co do dnia, a nawet godziny. Dzięki czujnikom sprawdzającym wilgotność gleby, możliwe jest również ustawienie częstego nawadniania terenów bardziej narażonych na działanie słońca, co automatycznie zapobiega nadmiernemu podlewaniu terenów, które wody nie potrzebują. Możliwa jest również ochrona roślin przed zbyt dużym nasłonecznieniem za pomocą specjalnych rolet sterowanych pilotem. Niektóre systemy smart pozwalają również na podgląd stanu ogrodu czy posesji z poziomu smartfona.

Wszystkimi elementami systemu można sterować za pomocą specjalnych paneli elektronicznych bądź pilota, a mogą być one ustawione w taki sposób, aby nie zakłócały pracy innych urządzeń.
Inteligentny ogród to wręcz idealne rozwiązanie, dla wszystkich osób ceniących sobie swój czas oraz ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania dla domu.


 
strzałka-01 Czujniki
 
strzałka-01 Centrale do sterowania
»
«