Jak dbać o rolety zewnętrzne? Czyszczenie i konserwacja

Rolety zewnętrzne to element często niedoceniany przez użytkowników. Raz zainstalowane zaniedbywane bywają przez lata. Takie postępowanie może jednak prowadzić do uszkodzenia mechanizmu, którego naprawa może oznaczać spore koszty. Mycie rolet to zestaw prostych czynności, których wykonywanie przynajmniej raz w roku wydłuży ich służbę. Jak dokonać samodzielnej konserwacji rolet i jakich środków oraz narzędzi do tego użyć?

Dlaczego trzeba dbać o rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne mają trudne zadanie. Nie tylko muszą stanowić zabezpieczenie antywłamaniowe, ale też pracować w każdych warunkach, niezależnie od pory roku. Ciągłe zmiany temperatur z ujemnych na dodatnie nie pozostają bez wpływu na działanie każdego mechanizmu. To samo dotyczy silników rolet automatycznych. Jednak odpowiednia konserwacja wydłuży zdecydowanie ich żywotność.
Są pewne różnice pomiędzy roletami manualnymi a automatycznymi, w których wykorzystywane są napędy rurowe. Stopień złożoności drugiego typu zmusza nas do zlecenia pracy fachowcom, którzy sprawdzą poprawność działania rolet – szczególnie jeśli w grę wchodzi automatyka żaluzji i rolet. Zaniedbanie konserwacji rolet zewnętrznych może doprowadzić na początku do trudności w ich obniżaniu i podnoszeniu, a później całkowitej awarii. Serwis techniczny powinien więc odwiedzić nas przynajmniej raz na 2-3 lata.
Działanie rolet jest uzależnione także od ich prawidłowego montażu. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak poprawnie zamontować roletę zewnętrzną.

Czyszczenie rolet zewnętrznych – jak zrobić to dobrze?
Czyszczenie rolet powinno być czynnością regularną. Specjaliści sugerują, aby zająć się nie tym nie rzadziej niż raz na rok. Im lepiej i częściej będziemy dbać o stan rolet i prowadnic, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kiedyś odmówią działania. Oprócz tego, jako część zewnętrzna budynku, powinny być one utrzymane w czystości, co pozwoli poprawić jego wygląd. Należy również postarać się o zabezpieczenie rolet zewnętrznych w trakcie porządków i wyłączyć ich zasilanie.
Przy pomocy jakich środków powinno odbywać się mycie rolet zewnętrznych? Nie mogą one być czyszczone środkami na bazie alkoholu, żrącymi, rozpuszczalnymi ani przy użyciu szczotek. Może to doprowadzić do ich zniszczenia lub porysowania. Do czyszczenia można używać delikatnych płynów do mycia naczyń.
Czynność można rozpocząć od pozbycia się luźnych zabrudzeń. W tym celu można wykorzystać myjkę ciśnieniową na najniższym poziomie mocy. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem, dobrym pomysłem będzie użycie ciepłej wody i szmatki z mikrofibry. Prowadnice pionowe również zbierają dużo zabrudzeń, które potem utrudniają pracę rolety. Do ich czyszczenia można użyć wody lub powietrza pod ciśnieniem. Sprężone powietrze w puszce używane jest do czyszczenia komponentów elektronicznych i dostępne jest w sklepach komputerowych oraz dobrze wyposażonych wielobranżowych.
Zanim przejdziesz do konserwacji napędu i elementów prowadnicy, należy wszystko dobrze przeczyścić. Mycie rolet ma charakter nie tylko estetyczny, ale również konserwacyjny. Wszystkie widoczne uszczelki gumowe należy przetrzeć wilgotną szmatką.

Konserwacja – jak zadbać o mechanizm rolety zewnętrznej?
Konserwację należy rozpocząć od dokładnego mycia rolet oraz prowadnic. Im lepszy ich stan, tym dłuższe działanie roleta może zapewnić. Jak zadbać o napęd i jakiego traktowania wymaga prowadnica do rolet zewnętrznych?
Są one wyposażone w prowadnice i uszczelki szczotkowe, które umożliwiają pracę w wilgoci. Utrzymanie ich w dobrym stanie technicznym to podstawowa czynność konserwacyjna każdej rolety zewnętrznej. W jaki dokładnie sposób zabezpieczać mechanizm? Przede wszystkim istotny jest czas, w jakim należy zająć się naprawą rolet. Najlepszy moment to ciepłe pory roku. Po otwarciu mechanizmu nastąpi rozszczelnienie. Wewnątrz nie powinny pozostać ślady wilgoci, ponieważ po jej zamarznięciu roleta może ulec uszkodzeniu.
Do konserwacji uszczelek i elementów gumowych zaleca się używać silikonu w sprayu. Takiego samego, z jakiego korzysta się do naprawy uszczelek samochodowych i opon. Wypełniają one nierówności starej gumy i nawilżają jej powierzchnię, dzięki czemu zwiększają jej elastyczność. Poprawia się wtedy jakość zabezpieczenia przed wilgocią.