Jak poprawnie zamontować roletę zewnętrzną?

2021-01-26 11:09   |   Views 538

Funkcjonalne, łatwe w użyciu i oczywiście estetyczne rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko wysoki komfort, ale również przyczyniają się do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Między innymi z tego powodu ich poprawny pomiar oraz montaż są tak istotne, a odchylenia, nawet te zaledwie jedno lub kilkucentymetrowe mogą wyraźnie osłabić pracę systemu rolety, a nawet całkowicie ją wykluczyć. Dowiedz się, jak poprawnie zmierzyć miejsce na roletę zewnętrzną, zanim zdecydujesz się na jej zakup i montaż!

 

​Jak przygotować się do montażu rolety – potrzebne narzędzia

Montaż rolet zewnętrznych okiennych, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest procesem stosunkowo prostym. Nie wymaga większej wiedzy, czy umiejętności. Nie zobowiązuje Cię również do posiadania drogiego, specjalistycznego sprzętu i w bezpieczny sposób może być przeprowadzony przy użyciu podstawowych narzędzi.

W pierwszej kolejności niezbędne będzie zaopatrzenie się w wiertarkę oraz pasujący do niej komplet wierteł do metalu. W przypadku montowania rolety na elewacji konieczne będzie użycie wiertarki udarowej, a w styczności z wyjątkowo oporną ścianą również młotowiertarki z kompletem wierteł do betonu. Aby zapewnić sobie możliwie najlepsze warunki pracy, a także precyzję montażu, warto zainwestować w ściski stolarskie, które na czas przytwierdzania rolety zadbają o jej unieruchomienie, zapobiegające niechcianej migracji. Przed przystąpieniem do pracy konieczne jest również posiadanie wkrętarki oraz kluczy płaskich, które usprawnią dokręcanie śrub i wkrętów.

 
Napęd rurowy seria 35 BW, 10 Nm, 17 obr/min

​Instrukcja krok po kroku montażu rolety zewnętrznej

Zanim przystąpimy do mierzenia przestrzeni pod rolety, konieczne jest określenie: jakiego mają być typu, jakie powinny spełniać funkcje i w jaki sposób mają być montowane. Dostępnych jest wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, ale nawet materiałami, z jakich są wykonane, zastosowaną mechaniką, a nawet systemami automatyki jak np. napędy rurowe do rolet, bram i markiz firmy Yooda. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko jak montować, ale również co i w jakim miejscu.

 

​Mierzenie rolety wolnowiszącej – bez kasety

W tym wypadku możliwe jest podzielenie sposobu dokonania pomiaru na dwa rozwiązania:

 1. Montaż inwazyjny – dokonywany na ramie okiennej:
  1. Konieczne jest podanie pełnej szerokości, uwzględniającej również listwy przyszybowe.
  2. Długość mierzona jest w ten sam sposób, uwzględniając w pomiarze listwy przyszybowe.
 2. Montaż bezinwazyjny:
  1. Mierzona szerokość powinna uwzględniać listwy przyszybowe.
  2. Prawidłowe wymiarowanie długości jest już nieco bardziej wymagające. Podajemy odległość od wewnętrznej krawędzi listwy górnej przyszybowej do wewnętrznej krawędzi listwy dolnej. Do otrzymanego w ten sposób wyniku należy odjąć 3 cm.
 

Mierzenie rolety wolnowiszącej z kasetą

Ponownie, możliwe jest wyodrębnienie dwóch istotnych typów:

 1. Montaż we wnęce okiennej:
  1. W tym wypadku istotnym parametrem jest szerokość samego otworu okiennego, uwzględniając dodatkowo listwy przyszybowe oraz ramę okienną. Koniecznie trzeba pamiętać o dokonywaniu pomiarów po zewnętrznej stronie.
  2. Długość mierzona jest od górnej krawędzi do wewnętrznej krawędzi listwy przyszybowej dolnej.
 2. Montaż poza wnęką okienną:
  1. Istotnym parametrem jest w tym wypadku szerokość otworu okiennego, z włączeniem listwy przyszybowej oraz ramą. Do wyniku należy dodać 10 cm.
  2. W takiej sytuacji mierzymy odległość pomiędzy wewnętrzną krawędzią górnej listwy przyszybowej a wewnętrzną krawędzią dolnej, odejmując od końcowej liczby 3 cm.
 
Napęd rurowy 45 ED, 30 Nm, 15 obr./min. z radiem i samonapinaczem

Aby zapewnić swojej rolecie optymalną pracę, konieczne jest określenie, jakiego powinna być typu i jakie funkcje ma spełniać. To ważne, ponieważ inne parametry będą istotne, gdy chodzi o montaż rolety zewnętrznej do okna, inne przy montowaniu rolety zewnętrznej na styropianie, a jeszcze inne, jeśli interesuje Cię, gdzie zamontować zwijacz rolety. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się z dokonanymi pomiarami do sklepu lub skorzystanie z pomocy doradcy internetowego. Dobierze on rozwiązanie idealnie spełniające Twoje oczekiwania i pasujące do każdego okna!

»
«