JAK URZĄDZIĆ GARAŻ?

2018-03-22 09:32   |   Views 1217

Garaż to przede wszystkim miejsce dla samochodu. Dla nas – jego użytkowników – miejsce niezwykle praktyczne, funkcjonalne i wygodne. Jednak aby garaż mógł być miejscem w pełni odpowiadającym wymienionym walorom, a dodatkowo spełniać szereg innych funkcji, w tym miejsca na rowery, opony, kosiarkę, czy narzędzia, musimy go w przemyślany i funkcjonalny sposób zagospodarować. Jak zatem urządzić garaż? Podpowiadamy.
 

O zagospodarowaniu garażu w znacznym stopniu decydować będzie jego wielkość

Kolejny element determinujący, to wielkość naszego samochodu. To ile miejsca pozostanie w pomieszczeniu po tym, jak znajdzie się w nim pojazd, określi nasze możliwości aranżacyjne.
Minimalne, odpowiadające przepisom i standardom wymiary garażu to 2,7m x 5,5m. Taka wielkość pomieszczenia sprawi jednak, że nie pozyskamy z niego dodatkowych funkcji. Tak więc, jeśli chcemy, aby garaż był czymś więcej niż tylko mieszkaniem dla naszego samochodu, powinniśmy te zamiary uwzględnić już na etapie projektowania domu oraz oczywiście garażu. Coraz częściej stosuje się także rozwiązania uwzględniające wydzielone pomieszczenia gospodarcze przy garażu. Proponujemy jednak, aby nawet w takim przypadku wykorzystać ściany i sufit garażu do powieszenia rzeczy, narzędzi i garażowego sprzętu.
 

garaż

 

Na to, jak funkcjonalny będzie nasz garaż, wpływ ma także brama garażowa

Brama garażowa, a dokładnie jej rodzaj, wielkość i sposób otwierania odgrywają kluczową rolę w możliwościach zagospodarowania pomieszczenia garażu. Na rynku dostępne są obecnie cztery rodzaje bram garażowych:
bramy rozwieralne – kiedyś bardzo popularne, jednak obecnie bardzo rzadko wykorzystywane są przy projektowaniu garażu ze względu na manualną obsługę i ograniczanie przestrzeni przed garażem;
bramy uchylne i segmentowe;
bramy rolowane.
 
Bramy segmentowe i uchylne są łatwe w obsłudze, ale trzeba uwzględnić fakt, że chowające się pod sufitem skrzydło bramy uchylnej zajmuje miejsce w strefie wjazdu; w obu przypadkach zmniejsza się też sama przestrzeń w garażu, bo cała brama musi się w nim schować.
Najwygodniejszym rozwiązaniem będą tutaj z pewnością bramy garażowe rolowane wyposażone w nowoczesną i wygodną w użytkowaniu automatykę dedykowaną, np. marki Yooda. Przy wyborze takiej bramy bierzemy pod uwagę tylko wydzielenie między stropem a otworem wjazdowym miejsca na bęben urządzenia.
Pamiętajmy przy tym, że:

• w garażu dwustanowiskowym wygodniej i taniej będzie zamontować bramę szerokości 4,5-5,0 m – nie trzeba w takim przypadku budować dodatkowego słupka rozdzielającego, który czasami może być przeszkodą podczas manewrowania pojazdami;
• dwie bramy szerokości 2,4-2,5 m to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale ułatwiające praktyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli mamy jeden samochód, a zakup drugiego to dopiero nasze odległe plany, możemy korzystać z jednego wjazdu. Wtedy druga część z osobną bramą stanowić będzie zaplecze dla ogrodu i narzędzi ogrodowych lub stanie się po prostu schowkiem na rowery. Dwie osobne bramy to gwarancja bezkolizyjnego i wygodnego korzystania z obu części garażu – samochodowej i warsztatowej.
• węższa brama garażowa zmniejsza zasadniczo straty ciepła i chroni przestrzeń garażu przed śniegiem i deszczem. Jeśli planujemy zorganizować w garażu warsztat, warto zainstalować w nim ogrzewanie. By natomiast samych siebie ochronić przed nieprzyjemną pogodą, warto wybrać odpowiednią bramę – tutaj z pewnością sprawdzi się model rolowany z pełną automatyką i wygodnym otwieraniem z użyciem pilota, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego wysiadania z auta, a brama sama zamknie się za nami.
 

Jak funkcjonalnie wykorzystać ściany i sufit naszego garażu?

Ściany i sufit naszego garażu stwarzają całkiem szerokie możliwości aranżacyjne. Półki zawieszone na ścianach pozwolą na wygodne, funkcjonalne, a także bezpieczne przechowywanie wszystkich niezbędnych w garażu i warsztacie rzeczy. Na samych ścianach, bez wsparcia półek mogą zawisnąć z kolei rowery, narzędzia ogrodnicze oraz narzędzia samochodowe.
Jeśli zadbamy o odpowiednią wysokość garażu, możemy tutaj wykorzystać także przestrzeń, jaka znajduje się bezpośrednio pod sklepieniem. Pamiętajmy jednak, że jeśli pod sufitem garażu chcemy podwiesić jakieś sprzęty (np. bagażnik samochodowy), wówczas powinny być one zamontowane poza strefą zasięgu otwierającej się bramy uchylnej lub segmentowej. Najczęściej wystarcza 150-200 cm od bramy. Sprytnym rozwiązaniem jest tutaj także sama brama garażowa uchylna – może być bowiem wykorzystana jako schowek na lekkie przedmioty, z których korzystamy rzadko.
Kluczowym elementem w wieszaniu narzędzi i sprzętu na ścianach, czy pod sufitem w garażu będzie z pewnością stabilność mocowania zaczepów i haków. Wykorzystane półki powinny być z kolei metalowe – trwałe i wytrzymałe – dobrze także, aby regały miały regulowany rozstaw.


 

 
strzałka-01  Blog
»
«