Jak zadaszyć taras? 5 pomysłów

2021-02-23 15:12   |   Views 677

Nie masz pomysłu na zadaszenie tarasu lub części wypoczynkowej ogródka? Możliwości jest wiele. Najlepiej połączyć funkcjonalność ze stylem i dopasować rozwiązanie do potrzeb rodziny i wystroju domu! Roleta, dach sztywny, a może namiot z kurtynami? Każda przestrzeń ma swoje zastosowanie.

 

​Pomysły na zadaszenie tarasu

Zadaszenie ma spełniać dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze ma stanowić przytulne zagospodarowanie tarasu lub ogrodu – coś, co będzie nas motywować do spędzania czasu na powietrzu. Po drugie musi być estetycznym uzupełnieniem reszty budynku. Pasować kolorystycznie, swoją konstrukcją oraz być odpowiednio dopasowane wielkością.

​1. Co dla domu jednorodzinnego?

Jak urządzić taras opisujemy w osobnym artykule. Dach tarasu przy domu zależy od jego wielkości i kształtu. W przypadku domów jednorodzinnych doskonałym pomysłem jest oczywiście sztywne przedłużenie jego obrysu. W zależności od materiałów użytych w reszcie domu, warto pomyśleć o konstrukcji drewnianej lub metalowej. Samo zadaszenie może być wykonane z poliwęglanu. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że na taras dostanie się mniej światła. Szklane wykończenie będzie lepsze dla osób lubiących promienie słoneczne i dla hodowanych na tarasie roślin.

​2. Co dla bliźniaka?

Ze względu na ograniczoną przestrzeń i hybrydowy charakter podwórka, które jest jednocześnie ogródkiem i gankiem, postawić można na opcję rozwijaną. Czym zadaszyć taras tego typu? Może to być markiza z napędem elektrycznym lub roleta pozioma. Urządzenie sterujące może zostać wprowadzone do systemu inteligencji domowej obsługiwane w zależności od pogody lub pory dnia.

​3. Co dla mieszkania?

W przypadku mieszkań najczęściej mamy do czynienia z balkonem lub tarasem dachowym. Zadaszenie tarasu markizą to doskonały wybór, ale można również wziąć pod uwagę żagiel przeciwsłoneczny. To dyskretne i subtelne zadaszenie nie ograniczy poczucia przestrzeni, a zapewni drogocenny cień dla spotkań towarzyskich na dachu. Jeśli przestrzeń na to pozwala, można zdecydować się na namiot z rozsuwanymi zasłonami.

​4. Inne pomysły na zadaszenie tarasu

Pomysł na zadaszenie tarasu może wyjść bezpośrednio od architekta. Wtedy tylko wyobraźnia jest ograniczeniem. W przypadku nowoczesnego projektu budynku zadaszenie może być stylizowane na płytę betonu. Jeśli tylko pasować będzie do reszty elewacji, wbrew pozorom może to wyglądać doskonale. Odpowiednie oświetlenie dopełni efektu i sprawi, że taras będzie niezwykle klimatycznym miejscem do spędzenia wieczoru.

 

​Markiza elektryczna – jakie ma zalety?

Markiza z napędem elektrycznym ma mnóstwo zalet, ale największą z nich jest na pewno wygoda. Jej rozwinięcie nie wymaga posiadania ogromnej korby, która  zwisa wzdłuż ściany. Poza tym, kto przed odpoczynkiem chce się najpierw zmęczyć przy jej rozwijaniu? Kolejną zaletą jest estetyka. Napęd do markizy będzie schowany tak, żeby nie rzucał się w oczy. Podobnie jest ze sterowaniem. Najczęściej wystarczy przełącznik klawiszowy, który wyglądem przypomina przełącznik do światła.

I tu ujawnia się kolejna zaleta! Prostota obsługi jest tak duża, że nie trzeba jej nawet tłumaczyć. Jeśli zaś automatyczne zadaszenie tarasu sprzężone będzie z systemem inteligentnego domu, to nawet przełączniki nie będą potrzebne. Sterowanie urządzeniem odbywać się może poprzez aplikację lub w sposób całkowicie automatyczny – uzależniony od ustawionych czynników. Mogą nimi być czujniki pogodowe, pora dnia lub uruchomienie całego scenariusza, według którego uaktywni się szereg urządzeń w domu.

O tym, czym się kierować, wybierając system zarządzania inteligentnym domem piszemy w osobnej publikacji. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej temat doboru markizy, przeczytaj nasz artykuł: Markizy – kilka słów o tym, jak wybrać.

 

​Napęd do markizy – co trzeba o nim wiedzieć?

Pierwsza rzecz, jaką należy wiedzieć o silnikach, takich jak napędy typu ED, to fakt, że są całkowicie niewidoczne. Silniki ukryte są wewnątrz markizy, co sprawia, że zupełnie niewidoczne. Może to być ważne w przypadku dekorowania domu zarówno nowoczesnego, tradycyjnego jak i stylizowanego na wiejski.

​Markizy automatyczne a inteligentny dom

Zarządzanie markizą elektryczną najwygodniejsze jest wtedy, gdy odbywa się całkowicie automatycznie.

Przełączniki manualne, nawet jeśli silnik wyposażony jest w czujniki krańcowe, zakładają, że użytkownik musi pamiętać, żeby markizę otworzyć lub zamknąć. Nie wydaje się to trudne do momentu, kiedy zapomnimy schować rolety, a pod naszą nieobecność zerwie się silny wiatr. Podpięcie markizy elektrycznej pod centralną jednostkę zarządzania automatyką domową umożliwi ustawienie harmonogramu otwierania i zamykania, połączenie z czujnikiem wiatru i deszczu lub sterowanie zdalne za pomocą smartfona. Po instalacji automatycznego zadaszenia warto wykorzystać jego pełny potencjał!

»
«