Jak zrobić ogród zimowy?

2018-03-20 09:31   |   Views 710

Każdemu z nas marzy się posiadanie własnego, pięknego i niebanalnego ogrodu zimowego, szczególnie, jeśli mamy już w pełni urządzony dom lub go właśnie kończymy, a szukamy jeszcze kropki nad „i”, która uzupełni charakter domu. Ogród zimowy sprawdza się w każdej sytuacji, bowiem możemy w nim spędzać czas samotnie, z przyjaciółmi, czy nawet pracować. Zaletą tego rozwiązania jest obcowanie z naturą oraz nastrojowy klimat w chłodniejsze, jesienno – zimowe wieczory.
Projekt oraz wykonanie ogrodu zimowego jest dość czasochłonny i wymaga sporego zaangażowania. Potrzeba tutaj fachowego wsparcia, gdyż już we wstępnej fazie projektu musimy ocenić, czy nasza konstrukcja i zastosowane technologie, sprawdzą się nie powodując katastrofy budowlanej. Projekt powinien uwzględniać wszystkie elementy budowlane, techniczne, wykończeniowe, a także dodatki i wyposażenie . Wszystkie działania podejmujemy, by uniknąć przykrych niespodzianek i realnie oszacować końcową wartość naszej inwestycji.
 

thomas-verbruggen-1093

 

Zacznijmy od podstaw

Stosuje się tutaj dwa podstawowe sposoby wykonania fundamentów ogrodów zimowych – fundament ciągły-liniowy lub stopy fundamentowe, użyte w miejscu mocowań słupów redukujących ciężar. Tych rozwiązań nie można niestety połączyć w sposób bezpośredni z naszym domem. Fundamenty muszą być wytrzymałe i solidne, nie mogą osiadać i pękać, dlatego należy je przedzielić dwucentymetrową szczeliną dylatacyjną, którą wypełnia się czymś elastycznym, zazwyczaj styropianem. Gotowy fundament jest bazą do wykonania izolacji przeciwwodnej oraz termicznej w dolnych partiach ścian naszego ogrodu zimowego. Tutaj sprawdzi się sztuczne tworzywo odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz dobra izolacja z wełny mineralnej bądź też wspomnianego wcześniej styropianu.
Należy zastanowić się także nad opcją wentylacji, którą mogą stanowić nawiewniki. Dobrą cyrkulację zapewnią także profile wentylowane lub dedykowane dla ogrodów zimowych systemy klimatyzacyjne. Stabilny szkielet ogrodu zimowego czas wreszcie oszklić. W tym celu potrzebne będą szyby dużego formatu, wstawiane pionowo. Wnętrze ogrodu zimowego w całości przeszklone lubi się szybko nagrzewać. Zdarza się, że nieosłonięte okna mogą stanowić pokusę dla potencjalnych włamywaczy.
 

Wykończenie ma znaczenie

Dlatego właśnie warto zdecydować się na inteligentne rozwiązania. Dokładne osłonięcie okien zapewnią automatyczne rolety czy markizy sterowane na pilota. Jeśli masz zmysł majsterkowicza i oczekujesz świetnego efektu przy niskim i nieskomplikowanym nakładzie pracy, warto wybrać produkty marki Cortino. W jej asortymencie znajdują się akcesoria do montażu firan, rolet i żaluzji, które nie są skomplikowane w instalacji, a jednocześnie skutecznie stworzą także efekt ochrony przed promieniami słońca i wysoką temperaturą. W razie potrzeby zaciemnią też pomieszczenie, umożliwiając w nim odpoczynek i relaks w słoneczne dni.
Warto zaplanować także nowoczesny system ogrzewania ogrodu, który pozwoli spędzać w nim czas także w mroźne, zimowe dni. Najczęściej i najbardziej polecanymi instalacjami są ogrzewania podłogowe wodne, grzejniki kanałowe lub grzejniki ścienne. Wybór zawsze zależny będzie od projektu ogrodu.
 

Ile wynoszą koszty budowy ogrodu zimowego?

Ostateczny koszt budowy ogrodu zimowego jest zależny od wielu czynników. Musimy jednak liczyć się z tym, że wydamy na tę inwestycję około 30 – 50 tysięcy złotych. Pamiętajmy, iż zdecydowanie się na wysokiej jakości materiały i wykończenia, uchronią nas przed ponoszeniem dodatkowych, niepotrzebnych kosztów remontów i napraw w przyszłości.


 

 
strzałka-01  Blog
»