Jaki napęd do bramy dwuskrzydłowej? Sprawdź nasz wybór!

2022-02-03 15:32   |   Views 734

Wybór odpowiedniego napędu do bramy dwuskrzydłowej nie zawsze jest prosty. Aby więc zaoszczędzić sobie problemów, zapoznaj się z naszym poradnikiem!

 

​Jaki napęd do bramy wybrać?

Przy wyborze napędu do bramy dwuskrzydłowej musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Jednym z najważniejszych jest długość jednego skrzydła bramy oraz jego waga. Polecamy sprawdzić specyfikację wybranego modelu na stronie producenta. Zalecamy również uwzględnić dwudziestoprocentowy margines, po to by napęd nie był zbyt mocno przeciążony, a co za tym idzie, działał sprawniej i dłużej. Nasze napędy do bram skrzydłowych obsługują skrzydła o długości od 2,5 do 3m, oraz o wadze od 300 do 400 kg. Oprócz tego posiadają funkcje miękkiego startu i stopu, automatycznego zamykania bramy, ręcznego rozłączania napędu oraz częściowego zamykania bramy.

 
Napęd śrubowy TP300 – Sukces Group

Kolejnym istotnym elementem przy doborze odpowiedniego napędu do bramy jest to, czym wypełnione jest skrzydło. Jeśli jest mało przewiewne, czyli np. wypełnione blachą lub sztachety są szerokie bądź ściśle ułożone, trzeba wziąć pod uwagę jego większą podatność na warunki atmosferyczne. Takie skrzydła są cięższe, więc podmuchy silnego wiatru mocno na nie oddziaływują. Siła ciężaru spada na siłowniki, które w ekstremalnych przypadkach mogą nawet się złamać. Dlatego im cięższe i mniej przewiewne są skrzydła bramy, tym zaleca się użycia dłuższych i mocniejszych siłowników.

Następnym parametrem, który musimy wziąć pod uwagę, wybierając napęd do bramy, jest intensywność jej użytkowania. Czy będzie ona do użytku prywatnego, przy domku jednorodzinnym, czy do użytku przemysłowego, na parkingach strzeżonych lub osiedlach mieszkaniowych. Za intensywne użytkowanie bramy uważa się <50 cykli na dzień. Jeśli chodzi o eksploatację w warunkach przydomowych, jest około 10 do 15 cykli dziennie. Natomiast w przypadku użytkowania bramy w warunkach przemysłowych, we wspólnotach mieszkaniowych czy parkingach publicznych szacuje się od 30 do 50 cykli na godzinę. Zatem przy doborze odpowiedniego napędu musimy wiedzieć, ile mniej-więcej cykli dziennie lub godzinowo będzie musiał wykonać automat do bramy dwuskrzydłowej. Im większa częstotliwość, tym większa moc silnika będzie potrzebna.

 

​Jakie siłowniki do bramy dwuskrzydłowej?

Do ustalenia, jakie i jak zamontować siłowniki do bramy dwuskrzydłowej potrzebujemy przede wszystkim parametru szerokości słupka, do którego będziemy mocować napęd. Określamy to za pomocą odległości mierzonej od mocowania zawiasu do krawędzi słupka. Na tej podstawie powinniśmy wybrać siłownik o adekwatnej długości wysuwu. Jeśli słupek jest wąski, polecamy zastosowanie siłownika z napędem śrubowym. Przesył siły na skrzydło bramy odbywa się za pomocą liniowego przesuwu elementu napędowego. W przypadku szerokiego słupka polecamy napęd z ramieniem łamanym. Jego zakres odległości od mocowania zawiasu do krawędzi słupka może wynosić aż do 45 cm. Napęd przenosi siłę na skrzydło za pomocą ramion, które są połączone przegubowo. Ważne jest, by dokładnie wymierzyć szerokość od mocowania do krawędzi słupka i odpowiednio dobrać do tego siłowniki. Jeśli wybierzemy zbyt krótkie lub zbyt długie ramiona brama może się nie domykać bądź nie otwierać się całkowicie.

 
Napęd do bramy skrzydłowej z ramieniem łamanym TP400 – Sukces Group

​Jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej?

Zanim wybierzemy, jaki kabel do napędu bramy będzie nam potrzebny, musimy pamiętać, że przewód zasilający będzie znajdował się pod ziemią. Zatem należy najpierw dobrze zaplanować, w którym miejscu będzie się on znajdował. Oprócz tego warto zwrócić uwagę, czy nie będzie on połączony z okablowaniem domofonu i dzwonka oraz zaplanować, gdzie będą znajdowały się puszki z napędem. Powinniśmy zadbać, żeby przewody były odpowiedniej długości, a najlepiej przygotować je ze sporym zapasem. Okablowanie powinno być też bardzo dobrze zabezpieczone przed wodą, wilgocią, mrozem oraz dokładnie zaizolowane.

Zalecany kabel zasilający do napędu powinien mieć min. 3 x 1,5 mm 2. Warto również zastanowić się, jaka automatyka do bramy będzie nam dodatkowo potrzebna i przydatna do zapewnienia bezpiecznego użytkowania bramy. Polecamy zainstalować lampę sygnalizacyjną z anteną, dzięki której będziemy wiedzieć, kiedy brama jest w ruchu. Niezbędna również może okazać się fotokomórka, która wykryje ruch w okolicach działającej bramy i zatrzyma skrzydła, gdy napotka przeszkodę w jej obrębie.

»
«