Jakie przewody do podłączenia bramy przesuwnej? Sprawdź! | Sukces Group

2023-01-24 11:46   |   Views 132

Fotokomórki zainstalowane przy bramie wjazdowej oferują nie tylko bezpieczeństwo używania, ale również komfort psychiczny i świadomość, że nigdy przez zamyślenie nie zniszczysz sobie samochodu. Chroni to również sam silnik i jego napęd, który nie ucierpi od uderzenia w stojący na jego drodze obiekt. Sprawdź, jak działa fotokomórka i jakich przewodów potrzebujesz do jej instalacji!

Akcesoria do bram wjazdowych i garażowych – Sukces Group

​Jak działa fotokomórka?

W przypadku bram przesuwnych bardzo ważną rzeczą, w jaką należy się wyposażyć, jest popularnie znana fotokomórka. Nie jest to element absolutnie konieczny do działania samego silnika bramy. Jednak system wyposażony w takie czujniki jest bezpieczniejszy w użytkowaniu.

​Po co ci fotokomórka?

Fotokomórka do bramy dołączona jest jako akcesorium. Stosuje się je, aby po przerwaniu wiązki pomiędzy dwoma czujnikami brama się zatrzymała. Może też natychmiast zawrócić, jednak chodzi tutaj o sam system zabezpieczenia, który przerywa jej zamykanie.

Po co? Wyobraźmy sobie sytuację hipotetyczną. Wracasz do domu, a dzieci szczęśliwe z powodu Twojego powrotu wybiegają na podjazd i zaczynają biegać wokół samochodu. Jedno z nich wchodzi pod zamykającą się automatycznie bramę. Przecież silnik elektryczny jest bardzo cichy. Nieszczęście gotowe. Oczywiście większość bram posiada wewnętrzne zabezpieczenie, które zatrzymuje lub cofa ruch silnika, kiedy poczuje opór, ale wciąż uszczerbek na zdrowiu jest możliwy.

Sytuacja numer dwa – odbierasz nowy samochód z salonu. Parkujesz go pod domem – kawałek dalej, żeby rodzina mogła wyjść i go obejrzeć. Brama wchodzi w tryb automatycznego zamykania, o czym nie pamiętasz z powodu ekscytacji nowym samochodem. I teraz nowe auto ma zupełnie nowe wgniecenie na boku. A wystarczyło zainstalować fotokomórki.

​Jak działa fotokomórka?

Fotokomórki działają na bardzo prostej zasadzie – ciągłości wiązki pomiędzy dwoma czujnikami, które sterują przekaźnikiem. Ten z kolei wkręcany jest bezpośrednio do płyty głównej silnika. Przecięcie wiązki powoduje przełączenie przekaźnika, co daje bramie sygnał do natychmiastowego wycofania. Na tej samej zasadzie mogą działać bramy wjazdowe do garażu czy szlabany na osiedlach lub parkingach. Jak sprawdzić fotokomórki w bramie? Wystarczy przejść pomiędzy nimi i przerwać wiązkę.

​Jakie przewody do bramy przesuwnej?

 
Przewód 3x0,75 – Sukces Group

Biorąc pod uwagę, że fotokomórki wysyłają jedynie sygnał zwarcia lub jego braku, nie musimy używać zaawansowanych przewodów wielożyłowych. Jaki kabel do bramy przesuwnej? Niejeden elektryk zasugerowałby z pewnością resztkę przewodu, która akurat została po ostatniej instalacji na pace samochodu.

Jeśli jednak samodzielnie chcesz kupić przewód, najlepiej wybrać ten odpowiedni. Przewód 3×0,75 (trzy żyły o średnicy 0,75 mm) typu OWY powinien całkowicie wystarczyć. Jeśli jednak chcemy dociągnąć jeden przewód do dwóch fotokomórek, z pętlą przy pierwszym, trzeba spojrzeć na przewody 4×0,75, ponieważ każda fotokomórka zużywa minimum dwie żyły. Jeśli model czujnika, który masz, potrzebuje więcej przewodów, wtedy rozwiązanie z pętlą nie jest odpowiednie. Kabel 5×0,75 to nie jest zły pomysł, jeśli chcesz mieć zapas, ale trzeba pamiętać, że rośnie wtedy jego średnica, co może utrudniać wprowadzenie go np. do słupka, na którym ma być zamontowany czujnik. Możesz również upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i na jednym przewodzie zrobić czujnik od bramy i lampę sygnalizującą pracę silnika. Potrzebujesz wtedy minimum 4 żyły. Pamiętaj, że przewód OWY o średnicy 0,75 mm nadaje się do zasilania prądem zmiennym 240V urządzeń o niedużej mocy.

Jeśli prowadzisz przewód w ziemi, jak większość czujników fotokomórkowych, dobrym pomysłem będzie użycie arota lub peszela zakopanego w ziemi. Wytrzymałość przewodów OWY na warunki zewnętrzne jest duża, ale dodatkowa osłona zawsze wydłuży ich bezawaryjne działanie.

Ustawienie i podłączenie fotokomórki do bramy

 
Lampa sygnalizacyjna z wbudowanym przerywaczem – Sukces Group

Jak podłączyć fotokomórki? To nic trudnego. Zalecana jest oczywiście instalacja przez wykwalifikowanych techników. Jednak jeśli będziesz przestrzegać instrukcji, na pewno uda się Ci się samodzielny montaż. Przewody należy doprowadzić do miejsca, gdzie zainstalowane będą fotokomórki. Na jakiej wysokości fotokomórki w bramie przesuwnej? Z reguły montuje się je na wysokości zderzaka samochodu osobowego, aby pierwszy, wystający element samochodu przecinał wiązkę. Z reguły jest to ok. 40 cm od ziemi. Zaplanuj swoją fotokomórkę wedle uznania. Może być wyżej, jeśli Twój pojazd jest na tyle wysoki, że na 40 centymetrach wiązkę przetnie dopiero koło lub np. chcesz, aby przechodzący pies bądź kot nie przerywał pracy bramy.

Miejsce montażu fotokomórki również zależy od Ciebie. Jednak z reguły instaluje się je na skrajnych słupach wjazdowych, czyli tych wyznaczających światło bramy. Jak ustawić fotokomórki przy bramie? Ustawienie trybu pracy fotokomórki zależy od silnika bramy oraz od rodzaju czujników. Sprawdź kompatybilność w dokumentach technicznych producenta. Jednak większość fotokomórek działa na zasadzie zamykania przekaźnika, co oznacza, że zastosować można dowolne fotokomórki pracujące „na zwarcie”.

»
«