Żaluzje czy rolety? Radzimy jak wybierać

2018-07-06 10:40   |   Views 499

Rolety i żaluzje służą ludzkości do zasłaniania okien już od… starożytności! Taką formę zasłon preferowali między innymi antyczni Egipcjanie wytwarzając rolety z trzciny. Japończycy to z kolei ojcowie wynalazku, jakim są popularne do dziś żaluzje bambusowe. Natomiast rolety w stylu rzymskim, jedno z najmodniejszych obecnie rozwiązań, mają swoje korzenie w starożytnym Imperium Rzymskim.
Rolety, jak i żaluzje nie tylko służą do zaciemniania pomieszczeń, są także częścią aranżacji danego wnętrza. Do wyboru mamy wiele interesujących rozwiązań, w tym także tych nowoczesnych, jak np. elektryczne żaluzje, czy też rolety sterowane pilotem. Czym kierować się przy wyborze konkretnej opcji? Podpowiadamy.
 

Rolety i żaluzje – samodzielna zasłona okna, czy uzupełnienie firan?

Rolety i żaluzje mogą z powodzeniem funkcjonować samodzielnie, jak i stanowić uzupełnienie firan i tradycyjnych zasłon tekstylnych. W obu przypadkach sprawdzą się znakomicie zasłaniając okno, a także efektownie je zdobiąc. W zależności od naszego upodobania oraz potrzeb możemy zdecydować się na konkretny produkt. Dlatego wybierając żaluzje lub rolety do naszego salonu, kuchni, jadalni, czy też sypialni, warto zastanowić się, czy będzie to rozwiązanie samodzielne, czy też uzupełniające. Pamiętajmy, że zarówno rolety, jak i żaluzje dostępne są obecnie praktycznie w każdym rozmiarze, co pozwala na swobodne ich dopasowanie do różnej wielkości i różnego kształtu okien.
 

Smiling woman holding tablet while sitting on sofa

 

Wybierając rolety lub żaluzje, zwróćmy uwagę na materiał

Materiał to w tym wypadku kwestia kluczowa. Dlaczego? Otóż od wybranego rozwiązania zależeć będzie nie tylko efekt estetyczny, ale i czysto praktyczny, czyli np. to, w jaki sposób będziemy czyścić naszą osłonę okienną (prać, przecierać ściereczką, odkurzać, czy czyścić specjalną szczotką).
Rolety, zwłaszcza te o klasycznej, prostej formie, projektuje się najczęściej z wysokojakościowych tkanin. Wygodnym rozwiązaniem jest tutaj specjalna apretura, którą pokryte zostają rolety, co zapobiega nadmiernemu brudzeniu się rolet, ich deformacji, czy płowieniu.
Jeżeli chodzi o żaluzje – tutaj możemy wybierać spośród drewna, materiałów skóropodobnych, a także różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Królujące do niedawna żaluzje aluminiowe przechodzą praktycznie do lamusa. Na szczęście w ich miejsce pojawiało się wiele nowych, interesujących rozwiązań, znakomicie spełniających swoją funkcję i nienagrzewających się od słońca tak, jak ich wersja aluminiowa.
 

Konkretne rozwiązanie powinno gwarantować nam przede wszystkim komfort

Wybierając żaluzje lub rolety zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób materiał reaguje na promienie słoneczne. Od niedawna interesującym rozwiązaniem w tej kwestii są rolety pokryte specjalną warstwą perłową, odbijające promienie słoneczne. Popularnością cieszą się także niezmiennie rolety typu dzień/noc (duolight). Są one wykonane ze specjalnych pasów, z których jedne przepuszczają światło, a drugie je przyciemniają. Decydując się na konkretne rozwiązanie pamiętajmy zatem o możliwości sterowania natężeniem światła w pomieszczeniu.
O czym jeszcze warto pamiętać w kwestii komfortu użytkowania konkretnego rozwiązania? Otóż w tym przypadku z pewnością dobrą propozycją są automatyczne rolety, czy też żaluzje na pilota. Rozwiązania takie oferuje renomowana marka Cortino, proponując produkty, jakimi są akcesoria do żaluzji i akcesoria do rolet, w tym nowoczesne napędy EVY, w których tryb impulsowy pozwala m.in. na precyzyjne regulowanie kąta nachylenia lamelek żaluzji oraz ustawiać pozycję i wysokość żaluzji za jednym przyciśnięciem pilota. To idealne rozwiązanie, jeśli cenimy sobie komfort, jaki daje obecnie nowoczesna technika. Automatyka żaluzji i rolet to niezwykle praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że regulacja wysokości i położenia osłon jest dziecinnie prosta. Rolety czy też żaluzje na pilota sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.


 
  Automatyka zasłon EVO
 
  Automatyka rolet rzymskich i żaluzji
 
strzałka-01  Blog
»
«