Ekran projekcyjny w domu – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

2018-12-06 10:37   |   Views 2459

Jak się okazuje, coraz więcej miłośników filmu decyduje się zrezygnować z klasycznego rozwiązania, jakim jest telewizor, na rzecz projektora i ekranu projekcyjnego. Nic w tym dziwnego – obraz wyświetlany za pomocą projektora pozwala na uzyskanie nowej jakości kina domowego. Ponadto wybierając opcję wyświetlania filmu na ekranie projekcyjnym, a nie na innej płaskiej, białej powierzchni, np. ścianie, zyskujemy obraz wyraźniejszy, żywszy, pełen kolorów, odcieni i kontrastów. Jak jednak cieszyć się najwyższej jakości obrazem i wybrać odpowiedni ekran projekcyjny? Podpowiadamy kilka kluczowych elementów.
 

Miejsce dla ekranu projekcyjnego

Pierwsze pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć decydując się na projektor i ekran, dotyczy miejsca, w którym ekran będzie ulokowany. Jakie opcje mamy tutaj do wyboru? Będzie to oczywiście sufit, ściana oraz podłoga. W ostatnim przypadku ekran wymagać będzie zawieszenia na odpowiednim stojaku i tutaj pojawi się możliwość przenoszenia ekranu do innych pomieszczeń. Z kolei ekran zwijany, zamontowany na stałe na ścianie lub suficie to rozwiązanie estetyczne i przede wszystkim bardzo praktyczne. Tego typu ekrany najczęściej chowane są w specjalnych kasetach, dzięki czemu są znakomicie chronione przed ewentualnym uszkodzeniem lub zabrudzeniem.
 
B_1
 

Sposób rozwijania ekranu

Kolejnym czynnikiem determinującym wybór jest na pewno sposób, w jaki będziemy rozwijać nasz ekran. Do dyspozycji pozostają nam dwa rozwiązania – rozwijanie ręczne lub automatyczne. Oczywiście druga opcja jest tutaj propozycją znacznie atrakcyjniejszą, zarówno praktyczną, jak i wygodną w użytkowaniu. Automatyzacji ekranów projekcyjnych służą rozwiązania bliskie tym dedykowanym automatyzacji rolet zewnętrznych. Napędy rurowe zapewniają tutaj niezawodne, łatwe i zdecydowanie komfortowe sterowanie ekranem za pomocą pilota.
 

Format ekranu

Zanim wybierzemy ekran projekcyjny dla naszego kina domowego, warto zastanowić się nad jego parametrami. Podstawowa zasada obowiązująca w tym przypadku mówi, że format ekranu dobieramy zawsze zgodnie z formatem obrazu wyświetlanego przez projektor. Standardowym rozwiązaniem będzie tutaj format 16:9, który odpowiada najpopularniejszym projektorom kina domowego wyświetlającym obraz w rozdzielczości Full HD 1920×1080. Innym równie popularnym rozwiązaniem będzie tutaj tzw. Cinemascope, wyświetlający obraz 21:9. Jeśli trudno nam zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie w zakresie formatu ekranu, na rynku bez problemu znajdziemy propozycje multiformatowe oferujące np. 5 formatów powierzchni projekcyjnej.
 

Ramki i kolory

Biały kolor ekranu projekcyjnego to nie jedyna możliwość w wyborze. Alternatywą dla takiego rozwiązania są ekrany w kolorze szarym. Na jaki wariant warto się zdecydować? Ekrany w kolorze szarym posiadają niski współczynnik odbicia światła. W tym przypadku dobrej jakości obraz, z wyraźnym kontrastem i prawdziwą głębią czerni, a także szeroki kąt widzenia (nawet widzowie siedzący z boku ekranu będą oglądać wysokiej jakości obraz) uzyskamy korzystając z ekranu w pomieszczeniu, które nie jest w pełni zacienione i posiada jasne ściany.
Białe ekrany z wyższym współczynnikiem odbicia światła sprawdzą się natomiast w jasnych pomieszczeniach o wystroju, które nie odbija światła emitowanego przez ekran, przy jednoczesnym korzystaniu z projektora o stosunkowo niskiej jasności lampy.
Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę w wyborze ekranu projekcyjnego, jest wyposażenie w postaci czarnej ramki. Tego typu detale posiadają profesjonalne ekrany do kina domowego. Obramowanie zapewnia większy kontrast wyświetlanego obrazu, pozwala skupić się widzowi na obrazie i znakomicie oddziela powierzchnię projekcji od otoczenia.


 
strzałka-01  Blog
 
strzałka-01  Napędy dedykowane do ekranów projekcyjnych
»
«